Szkolny Zespół Regionalny i Kapela Dudziarska

Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego powstał w 1971 r. W ciągu  46  lat istnienia  przez Zespół przewinęło się ok. 250 dzieci i młodzieży tańczącej i około 40 grających na dudach i skrzypcach podwiązanych.

Od 1989 roku do marca 2019 roku instruktorem i kierownikiem Zespołu była pani mgr Zofia Dragan, zaś gry na dudach i skrzypcach podwiązanych od 1994 roku do sierpnia 2018 roku uczył pan Tomasz Kiciński.

Obecnie nazwa zespołu to: Zespół Regionalny Nowe Lotko. Zespół podlega pod Stowarzyszenie Bukówczan "MANU". O jego sukcesach można przeczytać na stronie https://www.bukowiec-gorny.pl/bukowiec/zespoly-artystyczne/zespol-regionalny-nowe-lotko.html

Do największych sukcesów Szkolnego Zespołu w latach 1977-2019 należy:

• zdobycie „Srebrnej Jodły” w 1977 r. w Kielcach,
  • wielokrotne nagrody w konkursie „Duży – mały” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, w latach 1978 - 2015
  • prezentacja zwyczaju „Nowego lotka” w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 1991r, podczas koncertu „Pieśń ziemi ojczystej”
  • wyróżnienie w 1997 i Tytuł Laureata w 1999 r., 2001 r., 2006 r i 2008 na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gorzowie Wlkp. Na tymże festiwalu w roku 2006 otrzymał nagrodę główną: Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
  • Nagroda jury dziecięcego za widowisko „Lotanie z klekotami” na XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Łodzi DZIATWA w r. 2003
  • Udział w Biesiadzie Wielkopolan w Poznaniu reżyserowanej przez Zbigniewa Górnego -  2004 r.
  • Występ na promocji książki dr Grażyny Władysławy  Dąbrowskiej „Leksykon, taniec w polskiej tradycji” w Warszawie w roku 2006
  • W 2007 r. zespół otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Bydgoskie 30 Bydgoskie Impresje Muzyczne.
  • Zespół koncertował też na festiwalach młodzieżowych w Czechach (2004 r. i 2007) i na Słowacji (2005 r).
  • Telewizja Polska Poznań nagrała z Zespołem dwa programy „Okno na Wielkopolskę”:  o obrzędzie nowego lotka i o tzw „małych powstańcach” oraz jeden z odcinków cyklu „Spadkobiercy Powstania Wielkopolskiego” (emitowany również w programie I TVP z okazji 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego)
  • Wielokrotne koncerty na Inauguracjach  Ogólnopolskiego Festiwalu Ochotniczych Hufców Pracy w Lesznie
  • Nagrody  na  Wojewódzkim  Przeglądzie Folklorystycznym  (zasięg Wielkopolski i dużej części Lubuskiego) w Nowym Tomyślu (2003 r.), wyróżnienie w Opalenicy (2005 r.), wyróżnienie w Gnieźnie (2007 r. ) i  II Nagroda w Nowym Tomyślu  ( 2009 r.)
  • Udział Internationales Dudelsackfestival BORDUN czyli Międzynarodowym Festiwalu Dudziarzy BURDON w Niemczech 2012 r. oraz w Trebendorf 2016 r.
  • V miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Pokaż język” za filmik „Nasze Nowe Lotko” (2013 r.)
  • Udział w oficjalnych obchodach współpracy polskich gmin w Kropelin w Niemczech (2013 r.)
  • Nagranie materiałów wideo (nowe lotko, gwiozdory i gwiozdki) na płytę do książki „Co wieś to inna pieśń - słownik gwary Bukówca Górnego w Wielkopolsce i regionu Spisza w Małopolsce” wydanej w 2014 r.
  • Udział w widowiskach historycznych: „Potyczki polsko - bolszewickie 1920” (2011), „Skąd w Bukówcu Tatarzy” (2012), Bunty Kozackie na Ukrainie AD 1630” (2013). Widowisko „Skąd w Bukówcu Tatarzy” zostało sfilmowane dla Discovery Chanel we wrześniu 2015 r było emitowane w telewizji w całej Europie
  • II miejsce w kat. zespołów dziecięcych na V Ogólnopolskim Festiwalu „O kujawski wianek” we Włocławku w 2015 r.
  • I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach , 2017 r.
  • I miejsce i Kujawski Wianek w kat. zespołów dziecięcych na VII Ogólnopolskim Festiwalu „O kujawski wianek” we Włocławku w 2017 r.
  • Wystawienie Widowiska „Bukowieckie Jasełka”, grudzień 2017
  • Prezentacja zwyczajów wielkanocnych oraz tańców bukówieckich w Parlamencie Europejskim w Brukseli – marzec 2018
  • I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie, wrzesień 2018 r.
  • przygotowanie specjalnego, 45-minutowego programu patriotycznego z recytacjami  i pieśniami z okresu walk o niepodległość Polski, z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

W Szkole Podstawowej w Bukówcu działała również Szkółka dudziarska tworząca dziecięcą i młodzieżową kapelę „Miglance”. Powstała we wrześniu 2003 roku, z inicjatywy Zofii Dragan. Od samego początku nauczycielem gry na dudach i skrzypcach podwiązanych był Tomasz Kiciński .

Największe sukcesy:

• Czołowe miejsca w Konkursach im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu oraz na Konkursach Dudziarskich w Kopanicy.
  • W latach 2004 i 2006 i 2009 r. zagrali na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w kategorii „Duży Mały”.
  • Laureaci Wielkopolskich Konfrontacji Dudziarzy i Skrzypków Kapel Dudziarskich „Ignysiowy Laur” w Śmiglu.

Od Października 2018 roku funkcję instruktora gry na instrumentach ludowych przejął Patryk Szulc, członek kapeli dudziarskiej Manugi, a nauka gry odbywa się na zlecenie Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach.