Lekkoatletyka

Początki sekcji lekkoatletycznej sięgają roku 2001. To wtedy powstała rzutnia i skocznia do skoku w dal, a na szkolnym boisku regularnie zaczęli trenować uczniowie naszej szkoły. Na pierwsze sukcesy trzeba było jednak poczekać. Historycznym osiągnięciem, który zapoczątkował intensywny rozwój lekkiej atletyki było zdobycie przez chłopców z gimnazjum brązowego medalu mistrzostw powiatu w sztafetowych biegach przełajowych w 2003 roku

Zainteresowanie uprawianiem tej dyscypliny sportu rosło z roku na rok a na tablicy przybywało co raz więcej medalistów mistrzostw powiatu i nowych rekordzistów szkoły. Niektórzy z nich, mimo upływu lat wciąż pozostają niepokonani. Wraz z sukcesami sekcja wzbogacała się też o nowy sprzęt sportowy niezbędny do realizacji wszechstronnych treningów i osiągania wyższego poziomu sportowego. W latach 2006 - 2009 sekcja przeszła w stan nieczynny ze względu na brak instruktora, który prowadziłby zajęcia, aby reaktywować się z początkiem roku szkolnego 2009/2010. Lata 2014 - 2020 to prawdziwy renesans sekcji i lekkiej atletyki w naszej szkole. Wysoka frekwencja na zajęciach, zaangażowanie i profesjonalne, wszechstronne przygotowanie motoryczne sprawiło, że staliśmy jedną z najbardziej utytułowanych szkół w powiecie leszczyńskim, szczególnie jeśli chodzi o biegi średnio i długodystansowe oraz czwórbój lekkoatletyczny. W trakcie zaledwie 5 lat nasi reprezentanci zdobyli 12 tytułów drużynowych mistrzów powiatu leszczyńskiego w biegach przełajowych, sztafetowych biegach przełajowych oraz trójboju i czwórboju LA.

Dzięki wsparciu dyrekcji oraz rady rodziców wzbogaciliśmy się też o nowy sprzęt i stroje sportowe. Znakomita passa została niestety przerwana w 2020 roku przez pandemię koronawirusa, zajęcia zostały przerwane, zainteresowanie uprawianiem lekkiej atletyki spadło i czeka na ponowne odrodzenie.

Przez wszystkie lata reprezentanci naszej szkoły zdobyli 4 medale (2 srebrne i 2 brązowe) Mistrzostw Wielkopolski oraz 123 medale (56 złotych, 28 srebrnych, 39 brązowych) Mistrzostw Powiatu leszczyńskiego w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Kilkoro absolwentów zdecydowało się też kontynuować swoją karierę w klubach i szkołach sportowych reprezentując wysoki poziom sportowy. Pokłosiem tej kontynuacji jest chociażby zwycięstwo naszej byłej zawodniczki Karoliny Cukierskiej w 38 edycji Biegu Sokoła na dystansie 15km.

Trener Łukasz Stachowiak